Rehabilitacja przeciwbólowa a stosowanie farmakologii

Przewaga rehabilitacji nad farmakologią niejednokrotnie jest przyćmiona bo uderza nas z każdej strony „blask” reklam leków i różnego rodzaju maści, które obiecują pozbycie się bólu w mgnieniu oka.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które jasno pokażą, że farmakologię należy stosować tylko i wyłącznie w ostateczności, kiedy inne metody radzenia sobie z bólem zawiodły.

 

Zacznijmy od tego kiedy należy udać się do specjalisty?

  • Dolegliwości są długotrwałe i nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić przez dłużej niż kilka dni
  • Kolejne dni nie powodują redukcji bólu lub jego narastanie
  • Ból rozprzestrzenia się na kolejne regiony

 

Zalety rehabilitacji i wady farmakologii przeciwbólowej

  • Lek przeciwbólowy zadziała szybko lecz na jedno pomoże a na inne zaszkodzi. Stosowanie farmakologii w szczególności leków przeciwbólowych niesie wiele złych następstw. Nasze organy trawienne bardzo źle reagują na leki i należy je stosować tylko w ostateczności i przez możliwie najkrótszy czas.
  • Fizjoterapia posiada w swoim wachlarzu wiele metod bezinwazyjnych. Rehabilitacja może być nieco dłuższa ale nie niesie za sobą żadnych negatywnych następstw. Najważniejsza jest dobra diagnoza fizjoterapeutyczna i prawidłowo wdrożony proces rehabilitacji dopasowany do choroby.
  • Fizjoterapia leczy przyczynę dolegliwości a nie jak w przypadku leków skutek, co daje dużo lepsze efekty w perspektywie długoterminowej – brak nawrotów.

 

Zagrożenia idące przy długotrwałym stosowaniem leków przeciwbólowych

  • Należy zdawać sobie sprawę, że lek przeciwbólowy mimo, że jest lekiem to nie leczy. Głównym jego zadaniem jest „wyłączanie bólu” a schorzenia zostają. Skutkiem tego jest fakt, że dalej niszczymy uszkodzoną tkankę ale tego nie czujemy bo lek „wyłączył ból”. W momencie, gdy lek przestanie działać dolegliwości mogą być jeszcze większe bo uszkadzaliśmy tkankę w czasie jego działania, nie czując bólu.
  • Nie chodzi o to aby nie stosować leków przeciwbólowych, lecz aby korzystać z nich rozważnie i pamiętać o zagrożeniach za tym idących.
  • Leki stosujemy gdy inne metody nie przynoszą efektów lub ból ma na celu wyłącznie wyciszenie pierwszego ostrego momentu związanego ze stanem zapalnym.

Przykład: Przy problemach z dyskopatią, nasz organizm dając sygnał bólowy, celowo nie pozwala nam się np. schylić. W sytuacji, gdy stosujemy znieczulenia w postaci leku przeciwbólowego i schylamy się to nie czujemy bólu i jeszcze bardziej możemy uszkodzić już niewydolny dysk w kręgosłupie. To wszystko prowadzić może nawet do ucisku na rdzeń kręgowy, w konsekwencji dając niedowład w nogach.

 

Dlaczego trzeba wcześnie reagować na wszelkie dolegliwości bólowe?


Każde schorzenie niesie za sobą zagrożenie pojawienia się tzw. kompensacji czyli zaburzenie prawidłowej pracy naszego organizmu, po to żeby np. próbować zniwelować ból. Może ona powodować dalsze rozwijanie się dolegliwości, potęgowanie bólu lub uszkadzanie innych tkanek, które muszą „wspomagać” uszkodzony region ciała.
Przykład 1: Tworzenie się Haluksów w stopie może być spowodowane złym ustawieniem stawu kolanowego lub stopy.
Przykład 2: Problemy w odcinku szyjnym mogą powodować częste bóle głowy podobne do migreny.
Przykład 3: Zbagatelizowane dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, po dłuższym czasie mogą spowodować promieniowanie bólu nawet do całej nogi.

mgr Jarosław Talaga

Rezerwacja terminów rehabilitacji oraz ewentualne pytania:
e-mail: rehabilitacja@centrumseniora.pl
recepcja : 501 560 696
rehabilitacja: 607 622 690
zapraszamy także osobiście nasze gabinety znajdują się w Ośrodku Centrum Seniora.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *