♿ JAK LECZYMY ?

Poniżej prezentujemy metody leczenia, w których się specjalizujemy, są to m.in.:

Metoda PNF
Terapia Manualna szkoły niemieckiej
Metoda ortopedyczna Cyriax
Kinezjotaping
Rezonans stochastyczny
Drenaż limfatyczny
Masaż funkcyjny
Masaż poprzeczny
Fizykoterapia
Terapia Punktów spustowych

Metoda PNF
Podstawowym celem tej metody jest praca nad funkcją której chory potrzebuje. Świetnie sprawdza się w przypadkach niedowładów, nauce chodu, pionizacji itp.
Koncepcja ta wykorzystuje silne i zdrowe regiony ciała w celach usprawniających.
Koncepcja ta znana jest na całym świecie a nasz zespół posiada certyfikaty międzynarodowe (zakończone egzaminami teoretycznymi i praktycznymi) pozwalające na profesjonalną pracę tą metodą.

Terapia Manualna szkoły niemieckiej
Metoda ta zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń struktur narządu ruchu czyli: stawów, mięśni, nerwów. Szczegółowy wywiad i badanie pozwala na precyzyjne określenie regionu i struktury która jest uszkodzona i daje np. dolegliwości bólowe.
Jako leczenie wykorzystujemy między innymi techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacji struktur nerwowych, terapii tkanek miękkich (mięśni, więzadeł i ścięgien oraz medyczny trening funkcjonalny.

Metoda ortopedyczna Cyriax
Metoda ta jest kompleksowym systemem diagnostyki i terapii pacjenta stworzona przez brytyjskiego lekarza ortopedy.
Terapia opiera się na kilku elementarnych teoriach a sposoby leczenia to między innymi: głęboki masaż poprzeczny, mobilizacje i manipulacje, trakcja oraz rozciąganie torebki stawowej.
Algorytm badania i terapii stosowany jest na całym świecie przez lekarzy i fizjoterapeutów.

Kinezjotaping
Metoda ta jest wykonywana za pośrednictwem elastycznych taśm przyklejanych na skórze.
Stosowana jest w celu: stabilizacji stawów, przeciwbólowo dla stawów i mięśni, rozluźniająco powięzie otaczające mięśnie oraz stymulująco układ limfatyczny.
Ze względu na specyficzne właściwości taśm, można je nosić na ciele nawet do 7 dni, w tym czasie organizm jest stymulowany i wspierany poprzez taśmy.
Jest to metoda wspomagająca i uzupełniająca rehabilitację, stosowana jest zawsze wraz z innymi metodami terapeutycznymi w naszym ośrodku.
 
Rezonans stochastyczny
Aparat ten jest szczególnie skuteczną metodą rehabilitacyjną i profilaktyczną w przypadku licznych schorzeń neurologicznych, ortopedycznych i mięśniowych, szczególnie w przypadku zaburzeń ruchu np. zaburzenia równowagi, parkinson itp.
Platforma wprowadza bodźce które trenują układ nerwowo-mięśniowy i prowadzi między innymi do tego aby pacjent lepiej kontrolował swoje ruchy.
Terapię można stosować codziennie pod stałą kontrolą fizjoterapeuty.
 
Drenaż limfatyczny
Masaż uciskowy zalecany w przypadku pojawienia się obrzęków limfatycznych i zastojów limfy.
Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza procesy oczyszczania organizmu.
 
Masaż funkcyjny
Masaż funkcyjny to połączenie masażu z ruchem w danym stawie i rozciąganiem mięśni. Jest to forma relaksacji i rozciągnięcia / rozluźnienia przykurczonych mięśni.
 
Masaż poprzeczny
Jak sama nazwa mówi, jest to masaż w poprzek włókien mięśniowych, przyczepów mięśniowych, ścięgien czy też więzadeł. Zapobiega niefizjologicznemu zrastaniu się włókien po urazie, które często mogłyby wywoływać: ból, ograniczenie ruchu, stan zapalny.

Fizykoterapia
Są to bodźce wytwarzane przez specjalistyczne urządzenia. Głównym celem jest: redukcja bólu, poprawa ukrwienia, przyspieszenie zrostu kostnego, stymulacja nerwów i mięśni, zmniejszenie stanu zapalnego, spowolnienie procesów zwyrodnieniowych i wiele innych.
W naszym ośrodku można korzystać z zabiegów: elektroterapii, krioterapii, laseroterapii, ultradźwięków, pola magnetycznego, wirówek wodnych kończyn górnych i kończyn dolnych, lamp solux, inhalacji indywidualnych.

Terapia punktów spustowych
Punkt spustowy to:
Centrum zwiększonej drażliwości w tkance(mięśniu lub jego powięzi), która nadwrażliwie reaguje na bodziec mechaniczny np. ucisk lub pociąganie.

Objawy:
ból lokalny i promieniujący
spowolniony wypoczynek
szybka męczliwość mięśni
zaburzenie kontroli motorycznej / koordynacji

Terapia:
Technika terapeutyczna polega na częściowym rozciągnięciu mięśnia i opracowanie „spiętego” punktu spustowego
Poprzez celową terapię punktów spustowych można usunąć patologię, nawet tą istniejącą od dłuższego czasu