♿ JAK LECZYMY ?

Poniżej prezentujemy metody leczenia, w których się specjalizujemy, są to m.in.:

Metoda PNF
Terapia Manualna szkoły niemieckiej
Metoda ortopedyczna Cyriax
Kinezjotaping
Rezonans stochastyczny
Drenaż limfatyczny
Masaż funkcyjny
Masaż poprzeczny
Fizykoterapia
Terapia Punktów spustowych
Igłoterapia – suche igłowanie (dry needling)

Metoda PNF
Podstawowym celem tej metody jest praca nad funkcją której chory potrzebuje. Świetnie sprawdza się w przypadkach niedowładów, nauce chodu, pionizacji itp.
Koncepcja ta wykorzystuje silne i zdrowe regiony ciała w celach usprawniających.
Koncepcja ta znana jest na całym świecie a nasz zespół posiada certyfikaty międzynarodowe (zakończone egzaminami teoretycznymi i praktycznymi) pozwalające na profesjonalną pracę tą metodą.

Terapia Manualna szkoły niemieckiej
Metoda ta zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń struktur narządu ruchu czyli: stawów, mięśni, nerwów. Szczegółowy wywiad i badanie pozwala na precyzyjne określenie regionu i struktury która jest uszkodzona i daje np. dolegliwości bólowe.
Jako leczenie wykorzystujemy między innymi techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacji struktur nerwowych, terapii tkanek miękkich (mięśni, więzadeł i ścięgien oraz medyczny trening funkcjonalny.

Metoda ortopedyczna Cyriax
Metoda ta jest kompleksowym systemem diagnostyki i terapii pacjenta stworzona przez brytyjskiego lekarza ortopedy.
Terapia opiera się na kilku elementarnych teoriach a sposoby leczenia to między innymi: głęboki masaż poprzeczny, mobilizacje i manipulacje, trakcja oraz rozciąganie torebki stawowej.
Algorytm badania i terapii stosowany jest na całym świecie przez lekarzy i fizjoterapeutów.

Kinezjotaping
Metoda ta jest wykonywana za pośrednictwem elastycznych taśm przyklejanych na skórze.
Stosowana jest w celu: stabilizacji stawów, przeciwbólowo dla stawów i mięśni, rozluźniająco powięzie otaczające mięśnie oraz stymulująco układ limfatyczny.
Ze względu na specyficzne właściwości taśm, można je nosić na ciele nawet do 7 dni, w tym czasie organizm jest stymulowany i wspierany poprzez taśmy.
Jest to metoda wspomagająca i uzupełniająca rehabilitację, stosowana jest zawsze wraz z innymi metodami terapeutycznymi w naszym ośrodku.
 
Rezonans stochastyczny
Aparat ten jest szczególnie skuteczną metodą rehabilitacyjną i profilaktyczną w przypadku licznych schorzeń neurologicznych, ortopedycznych i mięśniowych, szczególnie w przypadku zaburzeń ruchu np. zaburzenia równowagi, parkinson itp.
Platforma wprowadza bodźce które trenują układ nerwowo-mięśniowy i prowadzi między innymi do tego aby pacjent lepiej kontrolował swoje ruchy.
Terapię można stosować codziennie pod stałą kontrolą fizjoterapeuty.
 
Drenaż limfatyczny
Masaż uciskowy zalecany w przypadku pojawienia się obrzęków limfatycznych i zastojów limfy.
Poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza procesy oczyszczania organizmu.
 
Masaż funkcyjny
Masaż funkcyjny to połączenie masażu z ruchem w danym stawie i rozciąganiem mięśni. Jest to forma relaksacji i rozciągnięcia / rozluźnienia przykurczonych mięśni.
 
Masaż poprzeczny
Jak sama nazwa mówi, jest to masaż w poprzek włókien mięśniowych, przyczepów mięśniowych, ścięgien czy też więzadeł. Zapobiega niefizjologicznemu zrastaniu się włókien po urazie, które często mogłyby wywoływać: ból, ograniczenie ruchu, stan zapalny.

Fizykoterapia
Są to bodźce wytwarzane przez specjalistyczne urządzenia. Głównym celem jest: redukcja bólu, poprawa ukrwienia, przyspieszenie zrostu kostnego, stymulacja nerwów i mięśni, zmniejszenie stanu zapalnego, spowolnienie procesów zwyrodnieniowych i wiele innych.
W naszym ośrodku można korzystać z zabiegów: elektroterapii, krioterapii, laseroterapii, ultradźwięków, pola magnetycznego, wirówek wodnych kończyn górnych i kończyn dolnych, lamp solux, inhalacji indywidualnych.

Terapia punktów spustowych
Punkt spustowy to:
Centrum zwiększonej drażliwości w tkance(mięśniu lub jego powięzi), która nadwrażliwie reaguje na bodziec mechaniczny np. ucisk lub pociąganie.

Objawy:
ból lokalny i promieniujący
spowolniony wypoczynek
szybka męczliwość mięśni
zaburzenie kontroli motorycznej / koordynacji

Terapia:
Technika terapeutyczna polega na częściowym rozciągnięciu mięśnia i opracowanie „spiętego” punktu spustowego
Poprzez celową terapię punktów spustowych można usunąć patologię, nawet tą istniejącą od dłuższego czasu