Przeciwdziałanie bólom pleców

Przygotowaliśmy dla Was zestaw „9 przykazań”, dzięki którym Wasze plecy nie będą bolały lub jeśli ból istnieje, to będzie coraz mniejszy:


1. Sięgając po przedmiot bez uginania nóg dysk w naszym kręgosłupie uwypukla się ku tyłowi, co jest bardzo niebezpieczne. Znajdujące się tam struktury, trzymające nasz dysk w ryzach są znacznie słabsze, przez co często słyszymy o „wypadaniu dysku”. Sam dysk oczywiście „wypaść” nie może, ale jego część uciska na otaczające go nerwy i jest to bardzo niebezpieczna sytuacja – ważne, żeby tego unikać.


2. W odcinku lędźwiowym występuje fizjologiczna lordoza, czyli uwypuklenie kręgosłupa do przodu, gdy tego zabraknie nasz kręgosłup narażony jest na dużo większe przeciążenia. W pozycji siedzącej ma miejsce ten sam mechanizm, tylko tworzący się przez dłuższy czas. Jest to bardzo niebezpieczne ze względu na długi czas utajenia. Wielokrotnie pacjenci zgłaszając się mówią: ” wieczorem było wszystko w porządku, a gdy rano obudziłem się była masakra” – brzmi znajomo?


3. Wstawanie to z pozoru błaha sprawa. Podczas wstawania np. z krzesła nie używając rąk jesteśmy zmuszeni mocno napiąć mięśnie przykręgosłupowe, które stabilizują w prawidłowym ułożeniu nasz tułów, nie pozwalają na ruchy niefizjologiczne – taka prosta rzecz, a procentuje z każdym tygodniem.


4. Często sięganie po lekkie przedmioty z ugiętymi nogami może być kłopotliwe i męczące. W takiej sytuacji warto zastosować „przeciwwagę”. Sięgnij po jakiś przedmiot jedną ręką, a drugą przytrzymaj się ściany, poręczy, stołu. W tym momencie wystarczy wysunąć jedną nogę do tyłu, a zgięcie zajdzie w biodrze zamiast kręgosłupa. Ten manewr pozwoli na zachowanie prostego kręgosłupa, a co za tym idzie – nie przeciążania go – może wydawać się to trudne, lecz jest bardzo proste, próbuj.


5. Nasze krzesło należy tak ustawić, żeby uda swobodnie mogły się o nie oprzeć. Sytuacja, gdy nogi są powyżej siedziska, niesie za sobą wiele zagrożeń: przykurcze w biodrze, uwypuklenie ku tyłowi kręgosłupa, garbienie się itp. – nie trzeba przypominać, że wszystko pracuje na stworzenie się bólu w przyszłości.

6. To bardzo ciekawy podpunkt, gdyż w naszym życiu wiele razy trzeba przepchnąć szafkę lub pomóc przestawić stół. Mało kto pomyśli, że podczas pchnięcia lub pociągnięcia całkiem inaczej nasz kręgosłup nam „podziękuje”. Dużo mniejsze dźwignie oraz niebezpieczne uwypuklenie dysku ku tyłowi tworzą się, gdy dany przedmiot możemy popchnąć – tak więc sprzątając pod meblami lepiej je popchnij.

7. Wstawanie jest pierwszą aktywnością jaką wykonujemy zaraz po przebudzeniu się. Wstawanie „na wprost” zamiast bokiem znacznie zmniejsza naszą fizjologiczną lordozę. Źle wstając napinamy wyłącznie mięśnie brzucha bez udziału mięśni leżących z tyłu, czyli mięśni kręgosłupa, co ma negatywny wpływ na utrzymanie w tej sytuacji lordozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – zadbajmy o to, aby nasz kręgosłup nie obrywał już z samego rana.


8. Noszenie ciężkich przedmiotów powinno odbywać się trzymając je oburącz, symetrycznie blisko tułowia, najlepiej opierając o brzuch. Nawet niewielkie wysunięcie noszonego ciężaru w przód i zgarbienie się powoduje nierównomiernie rozkładanie się na naszym kręgosłupie SETEK KILOGRAMÓW mimo, że w dłoniach trzymamy zaledwie kilka – długa dźwignia nie działa na korzyść naszego kręgosłupa.


9. Wszystkie wymienione pozycje są bardzo ważne, lecz trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Jeśli jesteśmy głodni, to jemy – nasz kręgosłup tak nie ma. Odżywianie stawów zachodzi w sytuacji, gdy dostarczamy ruchu w stawie, wtedy zachodzi proces, który potocznie możemy nazwać „odżywianiem”. Długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji bez ruchu w stawie doprowadza do jego przeciążenia i braku prawidłowego odżywiania np. siedząc przy biurku, stojąc przy linii produkcyjnej itd. Częsta taka sytuacja doprowadza do uciążliwych bólów stawowych lub nawet stanów zapalnych. Pamiętajmy o ruchu, czasem wystarczy wstać od biurka raz na pół godziny – to proste, a działa.

mgr Jarosław Talaga

 

W razie jakichkolwiek lub rejestracji na rehabilitację zapraszamy do kontaktu.
mail: rehabilitacja@centrumseniora.pl
recepcja: 501 560 696
rehabilitacja: 607 622 690

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *